Kup bilet

3 listopada 2020

Tarcza dla przedsiębiorców. Rząd zaproponował kolejne wsparcie

Zamknięcie branży fitness, gastronomii, eventowej czy rozrywki po raz kolejny mocno uszczupliło portfele przedsiębiorców. Rząd zaproponował wsparcie. Tarcza dla przedsiębiorców – kto możne z niej skorzystać?

Lockdown z marca i kwietnia mocno dał się we znaki polskim przedsiębiorcom. Niektóre branże zostały całkowicie zamrożone, a inne przeniosły swoje działanie w tryb zdalny. Gospodarka nie zdołała na dobre podnieść się po ówczesnych obostrzeniach, a w październiku inne dały o sobie znać ponownie. Rząd na mocy dekretów związanych z pogarszającym się stanem epidemii w Polsce zamknął branże fitness, eventową, gastronomię czy rozrywkową. To sprowokowało kolejne pytania biznesmenów o wsparcie, które pozwoli zachować płynność finansową i utrzymać stanowiska pracy. Tarcza dla przedsiębiorców weszła w życie od wtorku.

 

Tarcza branżowa – czego dotyczy?

 

Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców wynosić ma 1,83 miliarda złotych. Skorzystać z niej ma około 200 000 przedsiębiorców i 372 000 pracowników.

Jak właściciele firm będą mogli skorzystać z tarczy? Przede wszystkim dotyczyć będzie ono zwolnień ze składek ZUS. Ponadto, pracownicy będą mogli odebrać świadczenie postojowe, które jest dopłatą z budżetu na utrzymanie zatrudnienia. Co więcej, małe firmy będą mogły skorzystać z bezzwrotnych dotacji w wysokości 5000 złotych na bieżące wydatki. Obowiązywać będzie również zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów.

Czy takie wsparcie pozwoli przetrwać firmom? Jeszcze kilka dni temu Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness informował, że kraju nie stać na upadek branży, która zatrudnia około 100 000 pracowników. W jeszcze gorszej sytuacji jest gastronomia. Ten sektor zatrudnia ponad milion pracowników. Jak łatwo wyliczyć, nie wszyscy skorzystają więc z tarczy branżowej.

 

Tarcza dla przedsiębiorców a eventy

 

Po okresie spowolnienia będzie potrzebny implus, który pchnie gospodarkę do przodu. Najefektywniejszym są merytoryczne targi branżowe, które pomagają nie tylko w budowaniu sieci wzajemnych zależności, ale również zapewniają płynność kontaktów, aktualną wiedzę i odpowiedzi na kryzys. To najlepsza platforma do wymiany spostrzeżeń odnośnie do bieżącej sytuacji gospodarczej oraz dzielenia się sposobami na pobudzenie dynamiki biznesu. Pomaga przyspieszyć odtwarzanie łańcucha dostaw i „odmraża” kontakty, które przez ekonomiczne trudności mogły zostać zawieszone. Skoro rządu nie stać na tarczę dla przedsiębiorców, która obejmie wszystkich zatrudnionych, warto stworzyć swoją sieć kontaktów, która pozwoli przetrwać każdy kryzys.

 

Wiedza jest podstawą do budowania marki. Nie możesz z niej nie skorzystać. Zmień z nami oblicze polskiego biznesu i weź udział w Company Management Congress!

 

Sprawdź nas również na Facebooku:

CMC Congress

DOŁĄCZ DO COMPANY MANAGEMENT CONGRESS

ZOSTAŃ WYSTAWCĄ JUŻ TERAZ!

WYPEŁNIJ FORMULARZ